Αλλαγές στην εξ αποστάσεως διαδσκαλία, λόγω της ένταξης περιοχών σε κατηγορίες κινδύνου covid-19

Μετά την ένταξη των Περιφερειακών Ενοτήτων Αργολίδας και Κορινθίας στην κατηγορία πολύ υψηλού κινδύνου, από 4/3/2021 δεν θα λειτουργεί η δια ζώσης διδασκαλία. Στο ίδιο επίπεδο πολύ υψηλού κινδύνου παραμένει και η Αρκαδία.

Τα μαθήματα στα σχολεία της Γενικής Εκπαίδευσης των τριών παραπάνω Περιφερειακών Ενοτήτων θα πραγματοποιούνται μέσω τηλεκπαίδευσης.

Οι Περιφερειακές Ενότητες Μεσσηνίας και Λακωνίας εντάσσονται στην κατηγορία υψηλού κινδύνου. Κατά συνέπεια στις δύο αυτές Περιφερειακές Ενότητες τα μαθήματα θα πραγματοποιούνται κανονικά για τα Νηπιαγωγεία, τα Δημοτικά, τα Γυμνάσια, ενώ για τα Λύκεια θα γίνονται μέσω τηλεκπαίδευσης.

Κανονικά θα λειτουργούν οι σχολικές μονάδες Ειδικής Αγωγής.